MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bóg się rodzi... Betlejem na Kaszubach jest naprawdę

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Betlejem to niewielkie miasteczko na terenie Autonomii Palestyńskiej. To "polskie" jest w gminie Lipnica.
Betlejem to niewielkie miasteczko na terenie Autonomii Palestyńskiej. To "polskie" jest w gminie Lipnica. Sylwia Lis (archiwum)
Wielki świat naprawdę jest na wyciągnięcie ręki. Zaledwie około 60 kilometrów od Słupska, tyle samo od Lęborka i ponad 20 od Bytowa. Niemożliwe? A jednak. Betlejem leży na Kaszubach.

Gmina Lipnica leży w powiecie bytowskim, w regionie przepięknych Kaszub zwanych Gochami (słowo „goche" oznacza nieurodzajne piaszczyste ziemie z kamieniami morenowymi, które są charakterystyczne dla tej części Kaszub - dop. red.). Składa się z 15 sołectw. Mieszka tu pięć tysięcy osób.

Betlejem na Kaszubach

To chyba jedyna gmina w Polsce mogąca pochwalić się światowymi nazwami miejscowości, przysiółków, ośrodków wczasowych, czy po prostu lasów. Jest tu Jeruzalem, Betlejem, Jerycho, Alaska, Nowy Jork, Holandia, Chiny, Warszawa, Bydgoszcz, Kobyle Góry, Kocia Kula i Krzywa Chojka. Być może Jezus nie narodził się w Betlejem w Afryce, a tu w Europie.
Betlejem to dawne wybudowanie położone około dwóch kilometrów na zachód od Prądzony. Nazwa sięga czasów przedwojennych. Widnieje m.in. na mapie topograficznej z 1937 roku. Podobno ustawiony w lesie podczas zimy paśnik dla zwierząt skojarzył się komuś ze żłobkiem Jezusa i tak nazwał pobliskie wybudowanie. Ta nazwa funkcjonuje do dziś. We wsi organizowane są imprezy, spotkania pod hasłem: W poszukiwaniu lipnickiego Betlejem. Natomiast Jeruzalem to wybudowanie położone około kilometra na zachód od miejscowości Prądzona. Liczy dziewięciu mieszkańców Z pięciu gospodarstw pozostały dwa. Nazw miejscowości niemal z całej Polski jest w okolicy mnóstwo.

Bydgoszcz, czy Warszawa

Jak ktoś chce może odwiedzić Bydgoszcz, to kilkuhektarowe gospodarstwo położone przy Jeziorze Długim, czy Warszawę. To dosłownie jeden dom na wyjeździe z Lipnicy. Tak było zawsze. Starsi mieszkańcy mówią, że sami nie wiedzą, skąd wzięły się tak dziwaczne nazwy miejscowości. Twierdzą, że funkcjonowały jeszcze przed wojną. – Tak było od zawsze - mówi starszy mieszkaniec z sołectwa Łąkie, gdzie leżą Betlejem, Jerycho i Jeruzalem. - Te nazw były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dla nas to zupełnie normalne, tylko przyjezdni się trochę dziwią i przecierają oczy. - One nadal funkcjonują wśród ludzi - mówi kolejny nasz rozmówca. - Niektóre to nazwy miejscowości, inne pojedynczych zabudowań. Nadal ich używamy, mówiąc, dokąd lub którędy jedziemy.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza