MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kod wachlarza i medycyna sprzed dwóch wieków. Słupskie imprezy z mało znaną historią w roli głównej

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
W ramach Tygodnia Bibliotek i w ratuszu będzie można posłuchać nieszablonowych wykładów dr Anety Aleksandry Dudy na nieszablonowe tematy
W ramach Tygodnia Bibliotek i w ratuszu będzie można posłuchać nieszablonowych wykładów dr Anety Aleksandry Dudy na nieszablonowe tematy Archiwum gp24.pl
W tym tygodniu i nieco później możemy wziąć udział w ciekawych wydarzeniach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach Tygodnia Bibliotek. Zarówno w tym cyklu, jak i podczas innego wydarzenia, będzie okazja wysłuchać nieszablonowych wykładów dr Anety Aleksandry Dudy i innych pań żywo zainteresowanych historią nie tylko tą wielką, ale i dnia codziennego.

Tydzień Bibliotek

Opowieści o dawnych czasach i promocja książki słupszczanina - na takie wydarzenia zaprasza w maju Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku. Ponieważ główna siedziba słupskiej książnicy przechodzi wielki remont, imprezy odbywać się będą w innych miejscach, a tydzień tak naprawdę będzie trwał trzy tygodnie.

środa, 8 maja, godzina 16, Kawiarnia Artystyczna Antrakt
„O szarponie, pannie służącej w posagu i biletach wizytowych z zagiętym rogiem, czyli konwenans w sferze ziemiańskiej i arystokratycznej w XIX i XX wieku” - wykład poprowadzi dr Aneta A. Duda (Koło Historii Kultury Materialnej XIX w. „Secesja”), a wspierać ją będą Elżbieta Kalwejt-Sokołowska i Wiesława Kępa. Panie wystąpią w strojach z epoki.

Czego się dowiemy? Aneta Duda opowie o nieznanych formach grzecznościowych obowiązujących nobiles w XIX i XX w. Dlaczego młode panny z wyższej sfery mogły na koncertach zasiadać jedynie w lożach? Co stawało się obrazą pierwszego stopnia, którą można było zmazać jedynie pojedynkiem? Dlaczego drukowano kilka rodzajów biletów wizytowych dla jednego mężczyzny? Jak należało podjąć gości w różnych porach dnia? Jakiego zapisu z Konstytucji marcowej z 1921 r. powszechnie nie respektowano? Aby poruszać się w sferach arystokratycznych i ziemiańskich, należało umieć odnaleźć się w gąszczu zasad savoir vivre'u..

Z kolei Elżbieta i Wiesława wprowadzą publiczność w meandry salonowego kodu wachlarza, pokazując za pomocą jego ruchu, jak można było powiedzieć to, czego nie można było powiedzieć:) XIX wiek wymagał kreatywności w omijaniu raf konwenansu salonowego i panie miały na to doskonałe sposoby. Jeden z nich będzie można nie tylko poznać, ale także się nauczyć, co umożliwią przygotowane dla części publiczności wachlarze.

środa, 15 maja, godzina 16.30, Filia nr 8 MBP przy ul. Braci Gierymskich
„Niespełnione miłości Tadeusza Kościuszki” - kim byłby Kościuszko, gdyby ożenił się z miłością swojego życia? Opowie o tym Magdalena Rohacka - poetka, autorka opowiadań, powieści, podróżniczka, miłośniczka gór i zapachu świeżo drukowanej książki.

środa, 22 maja, godzina 18, Kawiarnia Artystyczna Antrakt
Spotkanie autorskie z Grzegorzem Butkiewiczem z okazji premiery jego najnowszej książki „Niestabilność”. Powieść w nieoczywistym znaczeniu, to los samotnego, współczesnego intelektualisty, którego refleksje wywodzą się po części z romantycznych poszukiwań, po części z egzystencjalnego pesymizmu i łączą się z absurdalnym komizmem. Grzegorz Butkiewicz to prozaik, arteterapeuta, a także malarz i dziennikarz. Spotkanie poprowadzi Mateusz Marecki.

Wykład historyczny w ratuszu

W czwartek, 9 maja, o godzinie 12 w sali 211 słupskiego ratusza dr Aneta Aleksandra Duda wraz z Marią Chmiel oraz Michaliną Michułką opowiedzą ciekawostki z medycznego XIX w.

Będzie o tym, jak bezcenna była apteczka w dworkach ziemiańskich i jaka rolę pełniła panna apteczkowa lub pani domu zawiadująca „chowalnią”. Pierwsza część wykładu skupiać się będzie na niezwykłych pomysłach naszych prababek na leczenie różnorakich dolegliwości. Kiedy używana była nalewka na muchach? Na co zalecano wołową nogę oraz czym było panaceum XIX w.? Czy znano lekarstwo na nadużywanie alkolholu?

Druga część wykładu dotyczyć będzie zdrowia psychicznego w oparciu o literaturę piękną. Jak w XIX w. postrzegano osoby cierpiące na schorzenia psychiczne? Jakim metodom diagnostycznym podlegały chore jednostki? A także jaki związek miała płeć ze stanem umysłu?...

Wykładom towarzyszyć będzie degustacja ziołowych naparów sporządzonych w oparciu XIX-wieczne receptury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza