MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pół setki nowych terytorialsów w Słupsku. Żołnierze rozpoczynają szkolenie podstawowe

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
16-dniowy kurs ma zapoznać przyszłych terytorialsów z umiejętnościami, które powinien przyswoić każdy żołnierz lekkiej piechoty.
16-dniowy kurs ma zapoznać przyszłych terytorialsów z umiejętnościami, które powinien przyswoić każdy żołnierz lekkiej piechoty. Krzysztof Piotrkowski
Pięćdziesięciu dwóch żołnierzy zasiliło w piątek słupski batalion WOT. To szóste już wcielenie szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w tym roku. Nowi żołnierze przejdą najpierw 16-dniowe szkolenie podstawowe.

Ponad pół setki nowych ochotników rozpoczęło w piątek w Słupsku szkolenie podstawowe. Ten 16-dniowy kurs ma zapoznać przyszłych terytorialsów z umiejętnościami, które powinien przyswoić każdy żołnierz lekkiej piechoty.

- Następnie, podczas kolejnych trzech lat szkolenia żołnierze będą rozwijać nabyte umiejętności, aby na koniec osiągnąć tzw. status combat ready (gotowości bojowej dop. red) - informuje por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Natomiast rezerwiści przejdą ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze, podczas którego poznają specyfikę służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Wśród nowych żołnierzy mamy dziesięć kobiet.

Szkolenie podstawowe będzie odbywać się w 73. Batalionie Lekkiej Piechoty w Słupsku, który mieści się na terenie garnizonu 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Żołnierze, którzy trafili tu w piątek, zostali powołani z terenu całego województwa pomorskiego. Są wśród nich mieszkańcy powiatu malborskiego, kościerskiego, słupskiego i osoby z Trójmiasta. Wszyscy złożą przysięgę wojskową już 24 września. Docelowo żołnierze ci będą pełnić służbę we wszystkich pododdziałach 7PBOW, tak aby byli zlokalizowani, jak najbliżej domów.

Szkolenie terytorialsa to trzyletni proces zapoznawania się z wojskowym rzemiosłem. W pierwszym roku żołnierze przechodzą szkolenie indywidualne, następnie rok szkolenia specjalistycznego, aby na koniec przejść tzw. szkolenie zgrywające w ramach pododdziału i batalionu. Będą mieć do wyboru szereg specjalności od medyka, przez snajpera, sapera, po łącznościowca. Na pewno nauczą się strzelać i udzielać pierwszej pomocy. Poznają też zasady topografii, taktyki wojskowej i nabiorą kondycji fizycznej.

Wojska Obrony Terytorialnej jako jedyny rodzaj sił zbrojnych daje możliwość połączenia życia w cywilu, nauki w szkole, pracy zawodowej ze służbą w wojsku. Wstępując do 7 Pomorskiej Brygady OT, żołnierz otrzymuje z rocznym wyprzedzeniem kalendarz szkoleń weekendowych, w których musimy uczestniczyć. Zobowiązany jest też, do poświęcenia wojsku jednego weekendu w miesiącu. Istnieje możliwość służby w większej liczbie godzin. Każdy żołnierz, który zrealizuje niezbędne minimum, otrzymuje uposażenie ok. 720 zł miesięcznie na rękę, które wzrasta wraz z kolejnymi awansami.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza