MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Włoskie dzieło w małej świątyni

Sylwia Lis [email protected] tel. 059 822 51 80
Wyjątkowy wystrój świątyni spodobał się parafianom. – To, że wykonał go znany artysta powoduje, iż czujemy się wyróżnieni – mówi Zofia Majer (na zdjęciu), która opiekuje się kościołem.
Wyjątkowy wystrój świątyni spodobał się parafianom. – To, że wykonał go znany artysta powoduje, iż czujemy się wyróżnieni – mówi Zofia Majer (na zdjęciu), która opiekuje się kościołem.
Parafianie w Kołczygłowach mogą czuć się wyróżnieni. Ich kościół zdobi ołtarz wykonany przez włoskiego rzeźbiarza Pasquale Galbusere. Wcześniej wykonał między innymi kryptę i rzeźbę Chrystusa w bazylice św. Franciszka w Asyżu.

Nowy wystrój świątyni mieszkańcy zawdzięczają przede wszystkim Czesławowi Langowi, byłemu kolarzowi i organizatorowi Tour de Pologne, który ma posiadłość w pobliskim Barnowie.
- Pan Czesław od co najmniej dziesięciu lat przyjaźni się z artystą - informuje Jarosław Bukasz, współpracownik Langa. - Galbusere co roku spędza wakacje na bytowszczyźnie. W okolicy Kołczygłów kupił też ziemię. Artystę zachwycił kołczygłowski, zabytkowy kościół. Był też pod wrażeniem ludzi, którzy bardzo przeżywają msze święte. Zdziwił się wręcz, że w Eucharystii bierze udział tak wielu wiernych. Dlatego chciał coś tej świątyni podarować.
Początkowo, po uzgodnieniach z proboszczem Janem Flaczyńskim, Włoch miał stworzyć tylko rzeźbę Jezusa Chrystusa. - W grudniu powstały pierwsze szkice - mówi Bukasz. - Potem jednak zdecydował się wykonać jeszcze ołtarz, stojaki na świece oraz chrzcielnicę i ambonę.
Wszystkie dzieła zostały zrobione z białego marmuru. Figura Jezusa natomiast z 800-letniego drzewa oliwnego, sprowadzonego z Sycylii. Postać Zbawiciela ma wyciągnięte do góry ramiona. To symbol drogowskazu dla wiernych, by pamiętali w życiu o wartościach katolickich.
Nowe prezbiterium stwarza wrażenie bardzo nowoczesnego. Artysta zadbał też o szczegóły. Chciał, by wszystko doskonale się komponowało. Dlatego z okien znikły kolorowe witraże, zastąpione przez białe. Specjalną farbą pokryto też drzwi. Dzieło powstało we Włoszech, do Kołczygłów trafiło w częściach samolotem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza